Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

Zaměstnanci Pilsen Steel v konkurzu nedostali mzdu za srpen

pátek, 27. září 2019, 14:40

Zaměstnanci plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, nedostali mzdu za srpen. Květnové, červnové a červencové mzdy podnik vyplatil díky tomu, že se konkurznímu správci podařilo prodat emisní povolenky. Novinářům to dnes řekla předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková. Podnik, který v lednu sám na sebe podal insolvenční návrh, musel vrátit i to, co zaměstnancům v květnu a červnu vyplatil úřad práce.

Na pondělním jednání věřitelského výboru, kam Smolková šla s tím, že bude ukončen provoz a začne propouštění lidí, insolvenční správce oznámil, že o firmu mají zájem tři možní kupci. "Věřitelský výbor proto rozhodl, že se bude vyčkávat, jestli zájem potvrdí, jestli dojde k prohlídkám firmy, které by mohly začít příští týden," uvedla.

Podnik od ledna nevyrábí, zatím v něm ale zůstává přes 500 zaměstnanců. "Někteří odešli. Pokud nebudou peníze vyplacené do půlky října, tak možná odejdou další," uvedla Smolková.

Firma potřebuje měsíčně na mzdy přes 11 milionů korun. Splatný termín srpnových mezd byl 15. září. Pokud lidé peníze nedostanou, tak od 16. října mohou okamžitě zrušit pracovní poměr a přihlásit své pohledávky u soudu. "Já bych jim to nedoporučovala, když už čekali tak dlouho. Kdyby podnik konečně získal zájemce, který by ho byl schopen provozovat a měl by na to, aby ho rozjel, tak by se jim trpělivost vyplatila," řekla předsedkyně odborů.

Podle ní byl připravený prodej zbytného majetku, zejména materiálu, ale zřejmě se uskuteční až po vyjádření možných kupců.

Další věřitelský výbor se sejde 24. října v Plzni. "Předpokládám, že už se tam budou moci předložit konkrétní jména reálných zájemců i formy řešení situace," uvedla.

Pilsen Steel, jejíž stoprocentní obchodní podíl vlastní ruský podnikatel Igor Šamis, loni přestala financovat ruská banka VEB Kapital. Insolvenční správce, který je v podniku půl roku, přezkoumal pohledávky za téměř 9,4 miliardy korun, z nichž většinu ale popřel. Nejvíce, přes pět miliard korun, uplatňují tři banky se sídlem v Rusku a proti popření pohledávek se brání žalobami.

Napsal(a) ČTK | Foto Pilsen Steel

Štítky ČR, hutě, zaměstnanost, mzdy, firmy, Pilsen Steel

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o