Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

Plzeňský kraj díky dotacím EU značně zlepšil kvalitu svých silnic

neděle, 28. dubna 2019, 13:05

Plzeňský kraj díky dotacím EU výrazně zlepšil kvalitu svých silnic druhé a třetí třídy. Před 15 lety byl stav silnic z dnešního pohledu katastrofální, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Evropské dotace v Plzeňském kraji šly za 15 let od vstupu do EU nejvíce právě do dopravních staveb.

"Pokud srovnáme roky 2010 a 2017, tak v roce 2010 bylo v havarijním nebo nevyhovujícím stavu (nejhorší známky 4 nebo 5) zhruba 52 procent všech krajských komunikací. To byly prostě rozbité silnice," řekl Čížek. V roce 2017 už to byla jen třetina a loni a letos kraj opět investuje velké sumy a stav se opět o něco zlepší.

"Unie nám i obcím v silnicích zásadně pomohla," uvedl Čížek. Další peníze na ně vydává kraj ze svého rozpočtu a v posledních letech pomáhá také Státní fond dopravní infrastruktury.

Příhraniční Tachovsko, které mělo před vstupem do EU nejhorší silnice v kraji, je teď nejlepším ze sedmi jeho okresů. Podíl havarijních a nevyhovujících silnic je tam "jen" téměř 25 procent. "Vidím ještě trochu problém na dvou důležitých delších trasách Stráž-Bor (6 km) a Planá-Lestkov (11 km) a vše ostatní už jsou jen velmi krátké úseky, které se buď doopraví anebo se dají dělat jinými technologiemi," uvedl Čížek.

Na Tachovsko šlo loni z krajských peněz přes 160 milionů korun, letos to má být za 121 milionů korun. "K tomu dáme ještě peníze ze SFDI a dále se tam realizují ještě dvě velké stavby, a to silnice Pernolec-Přimda za 80 milionů korun z peněz EU a přivaděč ve směru od Plané na dálnici D5, který investuje státní ŘSD za 95 milionů korun," řekl.

Čížek doufá, že v novém plánovacím období od roku 2021 bude kraj opět čerpat dotace na silnice. "Letos chceme dodělat strategii silniční sítě, aby mohly být už o rok později připravené stavby. Od řady obcí už jsme dostali požadavky a podklady," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, EU, silnice, stavby, hospodářství, správa, Plzeňský,

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o