Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

Dopravní podniky podepsaly úvěr na modernizaci tramvajové vozovny

neděle, 30. června 2019, 14:19

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) podepsaly úvěrovou smlouvu s Evropskou investiční bankou (EIB). Na modernizaci tramvajové vozovny, která dlouhodobě nevyhovuje kapacitou, technickým stavem, vybavením i zázemím pro zaměstnance, tak mohou čerpat až 50 milionů eur (asi 1,28 miliardy Kč). Novinářům to řekl mluvčí městské firmy René Vávro. Výstavba má začít příští rok za plného provozu depa a nová vozovna by měla být otevřená na konci roku 2022.

"Projekt počítá i se snížením hlučnosti areálu a řadou řešení šetrných k životnímu prostředí, například využitím dešťové vody při mytí vozidel, zelenými střechami a dalšími. Přispějeme k co nejpříjemnějšímu životu v okolní zástavbě," uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Na zajištění financí pro nutnou rekonstrukci pracovala firma téměř dva roky. "EIB pro nás byla od začátku nejlepší možná varianta. Podle řady aspektů je nejvýhodnější. S částí úvěru počítáme také na obnovu vozového parku ekologických trakcí," řekla vedoucí controllingu PMDP Lucie Smolíková. Firma tak může koupit až 68 nových tramvají a trolejbusů.

Čerpání úvěru bude v maximálně sedmi tranších (splátkách) od poloviny roku 2020 do konce roku 2023 podle skutečných potřeb firmy. "Výše finálně zapůjčené částky a doba splácení se bude odvíjet od budoucích finančních možností. Pokud získáme na projekt dotaci, čerpání úvěru bude menší," řekl ekonomický ředitel PMDP Miroslav Kočica.

Podnik loni v listopadu uvedl, že rekonstrukce bude stát přes miliardu. Předpokládal, že až 400 milionů Kč by mohl získat jako dotaci z operačního programu Doprava.

"Chceme-li do veřejné dopravy přilákat více osob, musíme ji učinit pohodlnou a spolehlivou," řekl při podpisu viceprezident EIB Vazil Hudák. EIB podle něj spoluprací s PMDP pomůže ke zvýšení kvality a bezpečnosti služeb a tím i k celkové atraktivitě MHD. Podle Kočici jsou úroky EIB výrazně nižší než běžně nabízené sazby bank.

Plzeň už dříve od EIB čerpala úvěry na řadu projektů na modernizaci a rozšíření městské infrastruktury. Uzavření spolupráce se subjektem mimo státní správu je u EIB unikátní, řekl Vávro.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Štítky ČR, EU, stavby, MHD, správa, banky, Plzeň, EIB

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o