Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

ŘSD chce od podzimu zvýšit rychlost v tunelu Valík na D5 u Plzně

středa, 7. srpna 2019, 12:24

Ředitelství silnic a dálnic chce od října až listopadu zvýšit současnou povolenou rychlost průjezdu dálničním tunelem Valík o čtvrtinu na 100 kilometrů za hodinu. Po 13 letech od zprovoznění jej zrekonstruuje za 150 milionů Kč bez DPH. První tubus ve směru na Rozvadov je hotový a průjezdný od konce července, zatím maximální rychlostí 80 km/hod. Druhý tubus na Prahu se začal opravovat 29. července a má být hotový 8. září. Po technických přejímkách požádá ŘSD o souhlas silniční správní úřad a policii, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Valík patří k nejkratším dálničním tunelům v ČR a bude první, kde se začne jezdit stokilometrovou rychlostí. "Po minimálně ročním testovacím provozu tento režim vyhodnotíme a chceme postupně, po úpravách, zvyšovat rychlosti v dalších osmi dálničních tunelech, kde zatím platí osmdesátka," uvedl Rýdl. Podle ŘSD to bude pro řidiče pozitivní, nebudou muset při vjezdu do tunelu brzdit ze 130 na 80 km/hod.

Práce na 390 metrů dlouhém Valíku začaly 21. června. Firmy AŽD, Subterra a ELTODO vyměňují osvětlovací systém sodíkových lamp za LED technologii. Přibude stropních lamp a osvětlení se použije i na vodicí, poziční a bezpečnostní osvětlení nad chodníkem a před portály. "Kromě úspor je to kvalitnější systém, lepší na pohled a pro přirozenost řidičů a je dimenzovaný na stovku," řekl technolog stavby.

Firmy také vyměnily silové kabely osvětlení, slaboproudé jsou v dobrém stavu. "Po stavební stránce je tunel úplně bezvadný, nejsou tu žádné problémy. Provádělo se pouze pár mikroinjektáží prasklin, prořezání spár, z lícové strany se čistily povrchy od mechů a nánosů," řekl stavbyvedoucí. Rýdl potvrdil, že stavebně i technologicky jsou tunely stále na výši. "Kdyby tomu tak nebylo, okamžitě je zavřeme nebo omezíme provoz, což od roku 2006 nikdy nebylo," uvedl.

ŘSD také odstranilo velké proudové ventilátory. Zvýšení rychlosti by mělo posílit pístový efekt projíždějících vozů, uvedl mluvčí. Podle něj sice provoz ve Valíku, kudy denně projede zhruba 27 tisíc vozidel, poroste, ale přídavné ventilátory budou podle odhadů expertů třeba až kolem roku 2050. ŘSD vylepšilo i kamerový systém před tunelem a v něm. "Jsou na něj například navázány softwarové nástroje, které nám signalizují, když někdo zastaví v tunelu, požár, zakouření, pád nákladu, chodce a vůz v protisměru," uvedl mluvčí. Součástí úprav je i výměna dopravního značení a avíz před portály.

Upravené tunelové tubusy budou mít nové úsekové měření rychlosti, které ohlídá nadměrné náklady, a systém detekce přepravy nebezpečných látek. Stavbaři nakonec dokončí jako novinku v ČR speciální vyztužená svodidla na středové části v délce 200 metrů před tunelem.

Napsal(a) ČTK | Foto Czech Wikipedia user Packa [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Štítky ČR, silnice, stavby, D5, Valík, Plzeň,

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o