Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

V Plzeňském kraji rostou počty cestujících ve veřejné dopravě

sobota, 5. října 2019, 08:59

Počty cestujících v železniční i autobusové veřejné dopravě v Plzeňském kraji za letošní první pololetí meziročně vzrostly. Nejvyšší nárůsty jsou na jihu Plzeňska a na Rokycansku. Novinářům to řekl Martin Fencl z krajské firmy POVED, která organizuje veřejnou dopravu v Plzeňském kraji a připravuje změny jízdních řádů; nový grafikon platí v regionu od poloviny loňského prosince. Konkrétní odhady počtů cestujících společnost neuvedla.

"Na železnici byly největší změny na trati Plzeň - Horažďovice, kde jsou nasazeny nové jednotky Regiopanter a zvýšil se počet spojů," řekl. V okolí této trati, v okrese Plzeň-jih, vzrostl počet cestujících v pracovních dnech o deset procent, o víkendech téměř o 30 procent.

Významnou změnou bylo podle Fencla také zrychlení spojů na trati na Rokycany a Prahu po prosincovém zprovoznění ejpovického tunelu. "V osobních a spěšných vlacích vzrostl za první pololetí počet cestujících o deset procent v pracovní dnech a o 15 procent o víkendech," uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle něj je trend pozitivní zejména proto, že v oblasti byly zrušeny souběžné autobusové spoje a cestující nevyměnili autobus za vlastní automobil. Data za rychlíky nemáme, ale i tam lze očekávat nárůst počtu cestujících, dodal.

V polovině prosince se změnily také jízdní řády příměstských autobusů. Cílem byla úprava spojení tak, aby nejezdily ve stejný čas jako vlaky a více na ně navazovaly. Zvyšoval se také počet spojů včetně dopoledních a víkendových. Nejvíce cestujících přibylo v oblasti Radnic, téměř o 50 procent, o 18 procent v oblasti Zbirohu, o tři procenta na jižním Plzeňsku, přestože některé spoje nemohly být zavedeny kvůli nedostatku řidičů, uvedl Fencl. Sedmiprocentní nárůst registrují dopravci i na trase směr Zruč-Senec a Tymákov. Cestující mohou využívat komfortní přestup mezi vlaky a autobusy u vlakového nádraží v Plzni, kde je nový terminál.

Podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) je veřejná doprava prioritou kraje. "Moderní stroje, integrace jízdného, rekonstrukce terminálů a další zvýšení komfortu přináší vyšší počet cestujících. Zorganizovali jsme otevřené soutěže za 12 miliard Kč bez ztráty květinky a na jejich základě jsme objednali 24 nových vlaků a 100 nových autobusů pro náš kraj," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto PMDP

Štítky ČR, automobilová, železnice, Plzeňský

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o