Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

Odbory v TS Plzeň vyhlásí stávkovou pohotovost

sobota, 25. května 2019, 08:38

Stávkovou pohotovost vyhlásí v pondělí v poledne odbory ve firmě TS Plzeň a.s. (dříve Škoda Těžké strojírenství). Firma, která má více než 150letou tradici a 210 zaměstnanců, začne propouštět. Zdůvodnila to špatnými hospodářskými výsledky a nedostatkem zakázek. Propustí prvních 20 lidí, odbory se ale bojí, že to tím neskončí, řekl jejich předseda Ervín Eger. Ředitel společnosti je podle své asistentky ve Francii a vrátí se v úterý.

Generálního ředitele mateřské firmy ŽĎAS Pavla Cesneka ČTK telefonicky nezastihla, personální šéf Petr Havelka věc odmítl komentovat a odkázal na čínského vlastníka.

Eger dodal, že v minulosti opakovaně žádal vedení o schůzku se zaměstnanci na téma budoucnosti firmy. "Důvody (stávkové pohotovosti) jsou neuspokojivá ekonomická situace společnosti, nedostatečná zakázková náplň a předpokládané strukturální změny v podniku," uvedly odbory v prohlášení pro vedení. Chtějí stabilizaci firmy. Většina zaměstnanců podle Egera stávkovou pohotovost podpořila.

Odbory dostaly seznam prvních 20 propouštěných THP zaměstnanců 16. května. "Lidé by měli odejít do konce srpna. Předpokládám, že výpovědi dostanou někdy od 17. června dál," uvedl Eger. Podle odborářů firma asi hodlá dokončit nynější zakázku. Pak čekají odbory snížení počtu dělníků, jichž je asi 100. Nasvědčuje tomu například, že firma vyčleňuje stroje, které už nepotřebuje, řekl. "Lidi zatím neodcházejí, ale od dubna, kdy se dozvěděli o té fúzi a pak o propouštění, jsou nervózní," uzavřel.

TS se má od června spojit s mateřskou firmou ŽĎAS ze Žďáru nad Sázavou, což nyní schvaluje Krajský soud v Brně. "Zanikne nám IČO a budeme nějaký provoz ŽĎASu," uvedl předák. O fúzi se dozvěděl z obchodního rejstříku.

Eger má v pondělí schůzku s plzeňským hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD), který v TS léta pracoval. "ŽĎAS jako vlastník s námi nekomunikuje vůbec. U našeho výkonného ředitele je každý měsíc schůzka, ale na mé dotazy ohledně zakázkové náplně, což je dlouhodobější problém, vůbec nereaguje," uvedl.

ŽĎAS podle Egera za 2,5 roku, co vlastní TS, neinvestoval do strojního parku. TS převzal ŽĎAS od Železáren Podbrezová, jimž trvale zisková firma patřila od roku 2002. Tržby podle Egera poslední tři roky klesají, firma je ve ztrátě. ŽĎAS ovládá čínská CEFC, již loni převzala státní čínská CITIC Group.

Napsal(a) ČTK | Foto TS Plzeň

Štítky ČR, stroje, stávka, zaměstnanost, firmy, TS Plzeň, AUDIO

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o