Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Plzeňská Drbna

Bohemia Sekt :Teplejší počasí dělá radost, sklizeň začne za 60 dnů

pátek, 28. června 2019, 10:43

Díky současným nadprůměrným teplotám by měli moravští vinaři sklízet první hrozny už za 60 dnů. Počasí si zatím pochvalují a letošní úrodu by neměly ohrozit ani trvající horka, řekl dnes Josef Svoboda, vinohradnický manažer Bohemia Sektu, největší vinařské a vinohradnické skupiny v Česku. Zatím to vypadá, že by mohla být úroda z hlediska množství povedená, dodal Svoboda. Je ale nutné, aby se vinohradům vyhnuly přívalové deště a kroupy.

Současné tropické počasí vinaře, na rozdíl od většiny pěstitelů, netrápí. Réva je teplomilnou rostlinou, těží z dostatku slunečních paprsků, její hluboké kořeny si potřebnou vláhu opatří. Zimní a jarní mrazíky přečkala zřejmě bez škod. "Poslední keře odkvetly ve Velkých Bílovicích 19. června. Ve srovnání s loňskem, kdy nás odkvět zaskočil už v prvním červnovém týdnu, je letošní termín takový, jaký by měl být," řekl Svoboda.

První ranější odrůdy, jako je Müller Thurgau, by se měly začít sbírat první zářijový týden. "Na rostlinách je dostatečný počet hroznů, prozatím to vypadá, že by mohla být letošní úroda z hlediska množství povedená. O kvalitě a hmotnosti hroznů ale rozhodnou až další měsíce," uvedl Svoboda.

Právě teď začalo období nejintenzivnější práce ve vinohradu, kterou nemohou ve většině případů zastat stroje. Jde o takzvané "zelené práce", mezi něž patří vylamování letorostů, zastrkování révy do drátků a další činnosti, které vyžadují velký podíl lidské práce, a tedy i maximální počet pracovníků. "Například od nás z Habánských sklepů proto nyní denně vyrazí na vinici víc než sto pracovníků. Potřebovali bychom jich ale samozřejmě více," dodal Svoboda.

Vinařům na jihu Moravy pomáhají překlenout potíže s nedostatkem zkušených zaměstnanců stále kvalitnější stroje. Podle loňského propočtu Svazu vinařů ve vinařstvích v ČR chybí až 2500 stálých zaměstnanců.

Napsal(a) ČTK | Foto Bohemia Sekt

Štítky ČR, počasí, pěstování, víno, Bohemia Sekt,

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžekPraha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Dnes, 14:47Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje...

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýraANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Dnes, 14:30Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že...

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáháStát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Dnes, 13:23Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o